حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

باکتری های مفید و اوتیسم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش IVFrc و به نقل از مجله Cell افزایش باکتری خاصی در دستگاه گوارش ، نشانه های شبه اوتیسم را از بین می برد.

بر اساس تحقیقی که در دانشکده پزشکی Baylor در شهر هیوستون ایالت تگزاس انجام گرفته است، محققان دریافته اند که موش هایی که فاقد باکتری ویژه ای در دستگاه گوارش خود هستند، مشکلات رفتاری بیشتری را بروز می دهند. اما به محض اینکه همین موش ها در معرض آن باکتری ویژه قرار می گیرند، نشانه های شبه اوتیسم در آن ها از بین می روند.

 

سرپرست مولفان این مقاله، پروفسور مائورو کوستا ماتیولی (Mauro Costa-Mattioli) عضو دپارتمان علوم اعصاب دانشکده پزشکی Baylor فاش کرد که بسیاری از مطالعات درباره اوتیسم، بر روی مغز و نشانه های رفتاری مرتبط با اختلالات رشد عصبی تمرکز کرده اند، اما این روش، رهیافتی نو و شگفت انگیز در خصوص تاثیر گرفتن مغز از دستگاه گوارش است.

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.

محققان، 60 موش ماده را با رژیم غذایی فوق العاده پرچرب و گروه دیگری از موش های ماده را با رژیم غذایی معمولی تغذیه کردند. سپس منتظر ماندند تا نوزادان همه موش های ماده متولد شوند. نوزادان به مدت 3 هفته در کنار مادرانشان ماندند و از شیر مادر تغذیه کردند و پس از طی این زمان ، با یک رژیم غذایی متعادل، تغذیه شدند.

موش هایی که مادر آن ها دارای رژیم غذایی پرچرب بود، رفتارهای شبه اوتیسم را نشان می دادند. به گونه ای که تمایلی به شروع رابطه اجتماعی نشان نمی دادند و معمولا بیشتر اوقات تنها بودند.

محققان پس از بررسی جمعیت میکروبی هر دو گروه از موش ها، دریافتند که یک نوع باکتری موسوم به Lactobacillus reuteri ، در دستگاه گوارش موش های با رژیم غذایی پرچرب، 9 برابر کاهش یافته است. اما پس از اینکه هر دو دسته موش ها با یکدیگر آمیخته شدند، موش های با علائم شبه اوتیسم، نشانه های کمتری از این اختلال را نشان دادند. چرا؟

علت مشخص است. از آن جا که موش ها مدفوع یکدیگر را می خورند، موش های با باکتری کمتر، به یکباره دارای Lactobacillus reuteri زیادی در دستگاه گوارش خود شدند. محققان همچنین دریافتند که این باکتری، تولید اکسی توسین را افزایش می دهد.
اکسی توسین، هورمون افزایش دهنده احساسات شادی بخش و بوجودآورنده پیوند های محبت آمیز در انسان هاست.

مولفین این مقاله با اینکه هنوز نمی دانند که این درمان می تواند در انسان هم کارساز باشد یا نه، اما بسیار امیدوار و خوش بین هستند.

پروفسور ماتیولی می گوید: «ما توانستیم نشان دهیم که این نوع روش ها نه تنها برای درمان ASD ( اختلالات حیطه اوتیسم) بلکه برای دیگر اختلالات عصبی هم به سرعت در حال افزایش هستند.»

مترجم: فاطمه اسلامیان

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل