حساب کاربری
لطفا صبر کنید...
×

ISERB 2017 banner

ورود

اطلاعاتی در مورد اندومتریوز

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش IVFrc و به نقل CNN اندومتریوز نوعی بیماری است که در آن سلول های نرمال لایه دومی رحم (که آندومتر نامیده می شود) به خارج از رحم رفته و به دیگر اعضای ناحیه حفره رحم مانند پوشش لگن (صفاق)، تخمدان، مثانه خارجی، روده و همچنین رباط خلفی (تکیه گاهی است برای رحمِ جای گرفته در لگن و بافت بین واژن و مقعد) می چسبد.

 

اندومتریوز تقریبا بر 10-6 درصد زنانی که در سن باروری هستند، 60-50 درصد از زنان و دختران نوجوان که دردهای لگنی دارند و بیشتر از 50 درصد از زنان مبتلا به ناباروری تاثیر می گذارد.

اگر راجع به این بیماری اطلاعات صحیح نداشته باشیم، ممکن است زندگی ما را فلج کند، در این مقاله مطالبی را که پزشکان راجع به اندومتریوز در اختیار ما قرار دادند را به اطلاعتان می رسانیم.

1. اندومتریوز در زنان مبتلا دردهای شدید ایجاد می کند؛ این بیماری دردهایی بسیار بد ایجاد می کند. التهابات ایجاد شده باعث چسبندگی بافت اِسکار به نواحی اطراف آن می شود. قسمت های مختلف بدن که بر اثر اندومتریوز به هم چسبیده اند از جای خود حرکت می کنند که منجر به ایجاد درد در فرد می شود و فعالیت های روزانه فرد را مختل می کند.

2. دردهایی که بر اثر اندومتریوز ایجاد میشود، تنها در طول دوران قاعدگی ایجاد نمیشود؛ درواقع دردهای ایجاد شده بر اثر اندومتریوز اینطور نیست که فقط در دوران قاعدگی که هورمون ها جا به جا می شوند رخ دهند، بلکه این التهاب ها در هر زمان از ماه می توانند درد را ایجاد کنند.

3. سلول های اندومتر جا به جا می شوند؛ درحالی که ضایعات اندومتر در درجه اول در ناحیه حفره لگن، تخمدان ها و یا پشت رحم یافت می شوند، می توانند به روده، مثانه، ریه ريال غشاء اطراف قلب، کبد و مناطق دیگر بدن رفته و رشد کنند.

4. تشخیص اندومتریوز سخت می باشد؛ درحالی که وجود درهای لگنی در زنان می توانند خبر از وجود اندومتریوز دهد، اما تشخیص آن راحت نبوده و با آزمایش خون و یا ادرار مشخص نمی شود.

در ایالات متحده آمریکا به طور متوسط از زمان بروز علائم تا تشخیص دقیق آن 10 سال طول می کشد که متاسفانه در این زمان چند بار تحت درمان های غیر ضروری و اشتباه قرار می گیرند. تنها راه بررسی اندومتریوز، انجام لاپاروسکوپی تشخیصی می باشد که در آن از ضایعات مشکوک نمونه برداری می کنند و برای تایید به قسمت پاتولوژی فرستاده می شود.

5. درمان نشانه های اندومتریوز سخت می باشد؛ یکی از اولین روش های درمانی استفاده مداوم از قرص های ضد بارداری می باشد. این قرص ها دوره های قاعدگی را به تاخیر می اندازند و از شروع آن تا مدت ها جلوگیری می کنند.

روش درمانی دیگر استفاده از داروی لوپرُن می باشد که زن را وارد یک دوره یائسگی کاذب می کند. متاسفانه این روش هم عوارض خاص خود را دارد مانند اینکه علائم یاسگی مانند گرگرفتگی و یا نوسانات خلقی را در فرد ایجاد می کند.

6. دلیل اینکه برخی از زنان به اندومتریوز مبتلا می شوند و برخی دیگر خیر، هنوز مشخص نیست؛ تا سال ها پزشکان معتقد بودند که برگشت خون قاعدگی (زمانی که سلول های اندومتر به لوله های فالوپ بر می گردند) علت اصلی ابتلا به اندومتریوز می باشد.

در حال حاضر پزشکان به این نتیجه رسیده اند که 90درصد از زنان دارای برگشت خون قاعدگی هستند که 1 نفر از هر 10 نفر از آن ها به اندومتریوز مبتلا می شوند. تحقیقات بسیاری لازم است تا پزشکان متوجه شوند که چرا برگشت خون قاعدگی در زنان مختلف اثرات متفاوت می گذارد. برخی ها معتقدند که ممکن است اندومتریوز ژنتیکی باشد.

به این معنی که اگر یکی از بستگان نزدیک شما مبتلا به اندومتریوز بوده، شما تا 5/7 برابر بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستید.

7. اندومتریوز قابل درمان نمی باشد؛ اگر با عمل جراحی بخش های ملتهب را از بدن خارج کنند، این بیماری باز هم برخواهد گشت. حتی زنانی که با هیسترکتومی رحم خود را برمی دارند و تنها دارای تخمدان می باشند نیز در معرض ابتلای مجدد اندومتریوز می باشند.

ممکن است که یائسگی بتواند اندومتریوز را متوقف کند، اما معمولا داروهای هورمونی که برای کاهش علائم یائسگی مورد مصرف قرار می گیرد، ضایعات اندومتر را ملتهب کرده و منجر به ایجاد درد می شود.

8. رابطه جنسی در این دوران واقعا سخت و دردناک می باشد؛ بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز دشواری و درد هنگام رابطه جنسی را تجربه می کنند. پوزیشن های مختلف ممکن است از درد ایجاد شده توسط این بیماری کم کنند.

9. بارداری در حال ابتلا به اندومتریوز مشکل می باشد؛ اندومتریوز یکی از سه علل ناباروری در زنان است. هنگامی که این بیماری پیشرفت می کند، ضایعات اندومتریوز لوله های فالوپ را مسدود کرده و مانع تخمک گذاری می شوند.

اما این به این معنی نیست که زنان مبتلا به اندومتریوز هرگز نمی توانند بچه دار شوند، بلکه با استفاده از فن آوری ها کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی، امکان باروری وجود دارد.

مترجم: نیلوفر بابایی

کلیه حقوق این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری از تصاویر، ویدیوها و مطالب آن با ذکر منبع مجاز است.

جستجو در منوی موبایل